سهمی رو برای نوسانگیری انتخاب کردم اگر طبق پیش بینی کار پیش می رفت، ۱۲۰ تومن سود می کردم و گر نه ۶۰ تومن ضرر میکردم.

یعنی اگر سهم بر وفق مراد جلو می رفت ۲ برابر ریسکی که کرده بودم گیرم میومد. ریسک به ریوارد در حالت نیم بود یا ریوارد به ریسک ۲.

این یعنی من ۶۰ تومن میزارم وسط در حالی که میدونم ممکنه این ۶۰ تومن دیگه برنگرده و اون طرف قضیه ممکنه ۲ برابر اون یعنی۱۲۰ تومن به من برگرده. پس باید آمادگی پریدن ۶۰ تومن و از دست رفتن اونو داشته باشم.

اشتباهه اگر فقط به کفه ی سود نگاه کنیم که ۲ برابر هست. ۱ درصد هم ممکنه کار به ضرر ختم شه.

تو بازار همیشه باید ۱ درصد احتمال بدی که خلاف پیش بینی شما اتفاق بیفته پس اون وقت ریسک و میزان ضرر اهمین پیدا میکنه.

باید از خودت بپرسی آیا حاضری اگر ۱ درصد هم که شده بازار اون جوری که دوست داری پیش نرفت این مقدار رو ضرر کنی؟ آیا تاب و تحملش رو داری؟

همیشه ۱ درصد احتمال بده که بازار برخلاف توقعت پیش بره، همون ۱ درصدی که باعث شد تو در بین ۸ میلیارد جمعیت جهان در ۸۰ میلیون جمعیت ایران به دنیا بیای!

بورس و بازار یه جورایی به نظر قمار میاد، قماری که سعی میشه با استفاده از تحلیل و حساب و کتاب احتمال برد رو بیشتر کرد و احتمال باخت رو کمتر. 

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها